Jiří Bárta (violoncello), Terezie Fialová (klavír)

vstupné 100 Kč
Slavnostní koncert při příležitosti oslav 70. výročí existence galerie. Zazní díla hudebních autorů 20. století v podání jednoho z našich předních violoncellistů Jiřího Bárty a klavíristky Terezie Fialové.
Violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová se společně etablovali  během posledních deseti let na domácí i zahraniční scéně jako duo dvou mimořádných hudebních individualit spojující hudební spontánnost se snahou o autentickou interpretaci skladatelova zápisu. Jiří Bárta patří ke špičce evropských violoncellistů, spolupracoval s předními symfonickými tělesy jako jsou London Symphony Orchestra, Berliner Symphoniker, Česká a Slovenská Filharmonie s dirigenty jako jsou Charles Dutoit, Gianiandrea Noseda, Maxim Shostakovich, Jiri Belohlávek a komorními kolegy jako jsou Dmitrij Sitkovetsky, Josef Suk, Antoine Tamestit, Quator Ebene, Vadim Repin, Konstantin Lifshitz ad. Komplet Bachových violoncellových suit natočil v průběhu let dvakrát, na kontě má nahrávky pro labely Supraphon, Hyperion, Arte Channel či se zpěvačkou Magdalenou Koženou album “Songs” pro Deutsche Gramophone. Bártovu disku s Kodályho sólovou sonátou udělil londýnský časopis The Gramophone “Editor’s Choice” Je uměleckým ředitelem mezinárodního festivalu komorní hudby v Kutné hoře. Terezie Fialová vystudovala hru na klavír (HAMU Praha a Hochschule für Musik und Theater Hamburg), v mládí se věnovala i houslím. Je vyhledávanou sólistkou a komorní hráčkou. Je laureátkou soutěží v Itálii, Holandsku, Rusku a Švýcarsku. Zúčastnila se mistrovských kurzů pod vedením Menahema Presslera, Josepha Kalichsteina či Ferenze Radosze na Verbier Festival Academy a koncertovala v prestižní řadě pařížského Louveru, v Laeszhalle Hamburk či v Kennedyho centru ve Washingtonu. Jako členka klavírního tria Eben trio /R. Patočka – J. Bárta – T. Fialová/  natočila několik ceněných CD.  Premiérovali díla (nejen) soudobých autorů např. Benta Sōrensena, Eda Nesbita, Petra Ebena či Martina Smolky. Terezie a Jiří společně zahráli v mnoha významných koncertních sálech v Praze, Českém Krumlově, Kutné Hoře, Košicích, Mnichově, Hamburku, Paříži, Istanbulu, Ankaře, Madridu, Jeruzalémě, Bilbau, Newportu, Pekingu, Šanghaji či Soulu. V roce 2021 vydali úspěšné a kritikou ceněné 2CD kompletních Beethovenových Sonát pro violoncello a klavír u firmy Animal Music. 
Program:
  • Olivier Messiaen (1908 - 1992): "Louange à l'Éternité de Jésus" pro violoncello a klavír (1940)
  • Marek Kopelent (1932-2023): "Karrak" pro violoncello a klavír (1991)
  • Antonín Dvořák (1841 - 1904): Klid lesa pro violoncello a klavír
  • Leoš Janáček (1854 - 1928): Sonáta pro housle a klavír (1914) /arr. Jiří Bárta/ Con moto - Ballada - Allegretto - Adagio
  • Olivier Messiaen (1908 - 1992): "Louange à l'Immortalité de Jésus" pro housle a klavír (1940) /arr. Jiří Bárta 

vstupenky v prodeji zde: https://vstupenky.karlovyvary.cz/cs/akce/24949-jiri-barta-violoncello-terezie-fialova-klavir
Datum
  • 23.11.2023 - 23.11.2023

  • 19:00

Místo konání
  • Galerie umění Karlovy Vary, Goethova stezka 6