Vladislav Mirvald - Dnes přilétli špačkové


Termín: od 21. 01. 2021 do 11. 04. 2021

Misto: Galerie umění Karlovy Vary, Goethova stezka 6

Výstava připravená ve spolupráci s Museem Kampa v rámci stého výročí narození představí Vladislava Mirvalda (1921-2003), autora racionálního přístupu v umění, autora fascinujících geometrických maleb a kreseb svou dokonalostí rozkmitávajících oko i mysl diváka. Výstava se zaměří také na Mirvaldův přístup ke krajině, její uspořádanosti, rodící se z chaosu vyvažováním a řádem.

Vladislav Mirvald (1921–2003) se narodil před sto lety v Záluží u Mostu, ale celoživotně je spojen s Louny, kde vyučoval a tvořil. Byl členem Klubu konkretistů, skupiny Křižovatka a okruhu Nové citlivosti, máme ho spojeného s racionálním přístupem v umění. Jeho geometrické kresby vznikaly ještě v době analogové a dnes asi neexistuje nikdo, kdo by se podobné dokonalosti bez počítače odvážil. Výstava se zaměřuje nejen na slavné Rombergovy křivky a oko a mysl rozkmitávající moiré, přibližuje také autorův přístup ke krajině. Vladislav Mirvald se ve své tvorbě inspiroval přírodou, její uspořádaností, která se rodí z chaosu, vyvažováním a řádem. Krajina je v jeho díle vždy přítomna jako základní vibrace. Stromy, voda, mraky, skály a vratiče jsou projevem přírodní síly, jež se projevuje i v autorově geometrické práci. Krajiny navíc korespondovaly s ostatními Mirvaldovými zájmy, s rybařením a fotografováním, byly jeho součástí, jeho deníkem. Na zadní strany kartonů, které pomaloval, si často psal poznámky, komentoval počasí a přírodní jevy, jako když počátkem února z jihu přiletěli špačci (název úvodní malby a také titulu karlovarské výstavy).

Rozsáhlá výstava je připravena ve spolupráci Galerie umění Karlovy Vary s pražským Museem Kampa a představuje díla těchto dvou institucí, dále díla ze sbírky Nadace Věry a Vladimíra Janouškových a díla ze soukromého majetku. Je první výstavou v řadě připravované série výstav v rámci „Století Vladislava Mirvalda“.


tisková zpráva

fotogalerie

on-line komentovaná prohlídka I

on-line komentovaná prohlídka II