Roční plán výstav 2018Alois Wachsman – Malířská vášeň pro hazardní hru

2.11.2017 – 1.1.2018

Monografická výstava Aloise Wachsmana (1898–1942), zakládajícího člena skupiny Devětsil a významné osobnosti české meziválečné avantgardy, představí výběr z jeho osobité malířské tvorby. Reprezentativní soubor děl přiblíží autorův magický realismu a primitivismus, následný imaginativní kubismus i vrcholné období svébytného pojetí surrealismu.

   

Sochaři Antonín a Gizela Kuchařovi

25.1. – 4.3.

Souborná výstava Antonína Kuchaře (1919–1997) a Gizely Erny Kuchařové-Zuberové (1920–1980) představí jedny z nejvýraznějších uměleckých osobností poválečného Karlovarska. Oba sochaři tvořili osobitá komorní díla i realizace pro veřejný prostor, v nichž se projevovala ojedinělá tvůrčí symbióza naplňovaná humanistickými náměty.

 

Malíř Karel Retter (1928–2017)

25.1. – 4.3.

Výstava připravená k devadesátiletému výročí narození karlovarského malíře a pedagoga Karla Rettera připomene autorovo krajinářské zaměření, v němž uplatňoval také výdobytky francouzské moderní malby. Inspirací pro převážně městskou krajinu se mu staly Karlovy Vary a okolí, stejně jako cesty do zahraničí.

 

Milan Knížák – Žít jinak

8.3. – 22.4.

Výstava výtvarníka, performera, hudebníka a pedagoga Milana Knížáka (1940), mezinárodně uznávaného umělce a člena světové avantgardní skupiny FLUXUS, představí prostřednictvím obrazů, objektů a dokumentů akcí stěžejní aspekty autorova díla, které znamená zásadní průlom v umělecké praxi od šedesátých let.

 

Nezlomení  Ruští nonkonformisté druhé poloviny 20. století

3.5. – 24.6.

Sbírka soukromého sběratele prezentuje tvorbu neoficiálních ruských umělců žijících v Sovětském svazu i emigrantů kriticky přistupujících k oficiálnímu sovětskému socialistickému realismu. Výstava dvacítky autorů představí různorodé polohy výtvarného projevu - volnou realistickou tvorbu, propojení abstrahované a zobrazivé malby, instalace i konceptuální umění od 60. let do současnosti.

 

Festival Třicet let festivalové atmosféry objektivem předních českých fotoreportérů 

28.6. – 9.9.

Výstava doplňující 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu představí více než stovku děl reportážní fotografické tvorby z posledních 30 let konání festivalu. Zastoupena bude tvorba patnácti renomovaných fotografů např. T. Tesaře, Z. Mináčové či M. Čížka.


Kameramani fotografují

30.6. 2.9.

Unikátní fotografická výstava členů Asociace českých kameramanů se uskutečňuje za podpory Barrandov Studia a.s. Souborná výstava prací 23 kameramanů bude prezentovat umělecká díla autorů, kteří jsou vedle svých filmových počinů přesvědčiví i ve volné fotografické tvorbě (např. Marek Jícha, Vladimír Holomek, Ivan Šlapeta, Jaromír Šofr)Oskar Stocker – Svoboda / Freiheit

20.9. – 4.11.

Uznávaný rakouský malíř a kreslíř – autor velkoformátových portrétů svých souputníků klade ve svých gestických kresbách a malbách znepokojivé otázky dotýkající se svobody existence člověka i celých etnik. V rozporuplném světě dneška preferuje zásadní humánní téma – lidský život a lidská práva. Díla zavěšuje na zeď nebo z nich v prostoru vytváří velmi působivé instalace.

 
 

100 LET – 100 DĚL / 100 UMĚLCŮ – 100 OSUDŮ

27.10.2018 – konec roku 2020

Výstavní projekt k 100. výročí založení Československa zahrne 100 děl českých a slovenských umělců za sto let převážně minulého století ze sbírkových fondů galerie. Každý rok z období 1918 – 2017 bude prezentovat příznačné dílo vztahující k danému roku (narozením, úmrtím autora, vročením). Výstava nabídne nečekané umělecké konfrontace autorů i děl generačně i morfologicky vzdálených.

   

Tomáš Polcar – Hemisféry

15.11.2018 – 6.1.2019

Tomáš Polcar (1973) a jeho tvůrčí proces osciluje mezi intuicí a raciem, mezi pravou a levou hemisférou. Tyto dva principy bude naplňovat výstavní soubor aktuálních děl malířských a sochařských zaměřený na krajinu a strukturu.