Roční plán výstav 2012
1. - 22.1.

Cena Vladimíra Boudníka (1995 – 2010)

Přehlídka grafické tvorby dosavadních 16 laureátů prestižní ceny za osobitý přínos na rozvoji soudobé české grafiky předvede umělce všech generací (např. L. Čepelák, A. Kučerová, E. Ovčáček, M. Cihlář, J. Anderle).

   


Jindra Husáriková – obrazy

Výstavní soubor přiblíží karlovarskou malířku - vynikající koloristku a její svébytné obrazy s tematikou lidských osudů, snů, cirkusových výjevů či biblických témat.

 

 


23.1. – 15.2.     z technických důvodů zavřeno

 


16.2. - 8.4.
Roman Kameš - Indigo, šafrán, monzun

Obrazy inspirované duchovním klidem tibetského Ladaku, zalité zvláštním vysokohorským světlem, plné rozjímání a úzkého spojení  člověka s přírodou představí originálního autora působícího od roku 1973 v Paříži.

 Proměny Jiřího Koláře – koláže, objekty

Výstava představí významného literáta i výtvarného umělce proslulého především kolážemi, který za svého dlouholetého pobytu ve Francii právě s Romanem Kamešem spolupracoval na vydávání legendární Revue K.

  19.4. - 26.8.
Aleš Veselý - Kódy a prolínání

Výstava jednoho z nejvýznamnějších současných českých sochařů prezentuje „menší“ sochařská díla a modely existujících i nerealizovaných monumentálních objektů ze železa, dřeva a kamene, obohacená kresbami.

 30.6. - 23.9
Zdeněk Ziegler - Slavnosti plakátů

Zdeněk Ziegler (1932), významný český grafický designér a dlouholetý vysokoškolský pedagog se v letošním roce dožívá významného jubilea a v rámci MFF představí reprezentativní kolekci filmových plakátů.

  Jiří Slíva - Chaplin etc.

V rámci doprovodného programu MFF bude prezentována především grafická tvorba známého českého karikaturisty, kreslíře, malíře, ilustrátora, humoristy, a též občasného literáta a kytaristy ve skupině Grafičanka.

 

30.6. - 29.7.
Jiří Trnka - Ve službách imaginace

Jednu z nejvýraznějších osobností českého animovaného filmu a ilustrační tvorby přiblíží dokumentační výstava obohacena o dvacítku originálních loutek zapůjčených od Trnkovy rodiny a z Muzea loutek v Chrudimi. Expozice je unikátním projektem připraveným Českými centry v rámci MFF. 

4.8. – 2.9.
Hugo Uher  

Historicky první samostatná výstava karlovarského sudetského sochaře Hugo Uhera (1882 - 1945) připomněla významnou osobnost meziválečného regionálního umění, mj. autora pomníku Ludwiga van Beethovena.

 


13.9. - 28.10.
Michal Šarše - Balance/bilance (sochy)

Solitér českého sochařství Michal Šarše (1956) představí osobité sochy a objekty z nejrůznějších materiálů, často zpracovávající emocionalitu či posvátnost místa a vzpomínek, které připomínají.

  


Pavel Šlegl - Těžké obrazy, lehčí kresby

Spirituální malby (enkaustiky) Pavla Šlegla (1958) nacházejí výrazovou inspiraci v evropském expresionismu a nevyčerpatelný duchovní zdroj v biblických příbězích a podobenstvích.14.9. - 31.12.
100 let hlavní budovy karlovarské galerie

Výstava připomínající stoleté jubileum dokončení stavby budovy galerie v textové a obrazové dokumentaci přiblíží historii a stavební vývoj architektonicky zajímavého objektu bude zahájena v rámci programu Dnů evropského kulturního dědictví.

 


4.10. - 18.11.
Jaroslav Klát – Otec a syn

Výstava připravená k jubileím obou autorů soustředí především krajinářskou tvorbu Jaroslava Kláta st. a dále kuboexpresivní malby s figurálními a přírodními náměty Jaroslava Kláta ml.

 


8.11. 2012 - 27.1. 2013
Pohádkový svět Josefa Lady

Jeden z nejuznávanějších ilustrátorů dětských knížek zaplní galerii svými zimními výjevy, dětskými hrami, vodníky, ponocnými a zvířátky nejen v originálech ilustrací, ale i ve volné malířské tvorbě.